pátek 18. května 2018

Víte jak správně připevnit markýzu?

Markýzy
Především v letních měsících jsou markýzy velmi užitečný prvek pro zpříjemnění pobytu na terase nebo balkónu rodinného domu nebo bytu, které stíní, zároveň redukují teplotu na terase a zabraňují pronikání přímého slunce na terasu.

Markýzy jsou obecně stínící konstrukce s navíjecím válcem, na který se navíjí potah markýzy, o výsuv se starají výsuvná ramena, která vysouvají výpadový profil. Markýzy jsou obecně nejčastěji ovládaná motorem, nejlépe motorem na dálkové ovládání, ale mohou být také ovládány manuálně, tedy odnímatelnou klikou.


Pro většinu markýz doporučujeme zakoupit motor na dálkové ovládání a markýzu vybavit otřesovým čidlem. Otřesové čidlo Somfy Eolis 3D je krabička, která se umístí do výpadového profilu markýzy a sleduje rozsah pohybu profilu při silném větru, pokud tento pohyb přesáhne mez, tak číslo dá povel markýze k zatažení. Je nutné si uvědomit, že markýzy mají plošný rozměr až 25m2 a silný vítr na takovéto ploše vyvolává obrovský krouticí moment na držáky a ramena markýzy, které by mohly prasknout, otřesové čidlo tedy chrání markýzu před poškozením a velkými škodami.

Obecné rozdělení markýz

 • Terasové markýzy kloubové slouží k zastínění teras, tak aby stínily plochu pod nimi a vytvářely tak příjemné klima pro sezení na terase v letních měsících. Mohou být kloubové, to znamená, že mají kloubová výsuvná ramena a nemají krycí box navíjecího válce s látkou.

 • Velmi oblíbená varianta terasové markýzy je kazetová markýza – to znamená, že box markýzy kryje nejen navíjecí válec, ale také kompletně uschová ramena markýzy při zataženém stavu v boxu.


Regulace teploty pod markýzou


Markýza jako taková je určená k tomu aby stínila prostor pod ní a tím docílila příjemného klima bez ostrého slunce. Markýza tedy vytváří stín a snižuje teplotu. Opačný problém může nastat při letním nebo podzimním večeru, kdy je potřeba naopak prostor pod markýzou zahřát. K těmto účelům slouží takzvané infrazářiče, které pomocí infrazáření zvyšují povrchovou teplotu lidí pod zářičem, bez toho aby se zahřívaly neživé objekty, tím je možné trávit pod markýzou i chladnější večery.

 • Markýzy mohou být i sklápěcí, využívají se především pro stínění výloh obchodů a jsou potisknuté reklamní grafikou, takovými markýzami jsou například sklápěcí markýza Italia a Italia box s krycím boxem navíjecího válce.

 • Pro boční zastínění před sluncem, nebo jako stahovací boční stěna pro balkóny se využívají boční markýzy s vertikálním boxem. 
 • Náročnější formou markýz jsou markýzy pro stínění střešních skel zimní zahrady. Tyto markýzy se montují na střechu zimní zahrady a zabraňují průchodu slunečních paprsků na střešní skla zimní zahrady.

Markýzy pro stínění zimních zahrad se vybavují screenovými látkami, které zabraňují průniku přímého slunečního svitu, ale propouští tlumené a rozptýlené světlo tak aby v zimní zahradě bylo přirozené osvětlení. Screenové látky mají vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům, otěru a ušpinění než standartní akrylové látky používané na markýzách.

Markýzou pro stínění zimní zahrady může být montovaná nad zimní zahradu nebo jako podvěšená markýza pod střešní konstrukcí zimní zahrady.


Montáž markýzy

Vrtání otvoru pro nosné držáky


                                                                Čistění otvorů


Chemické kotvení závitových tyčí


Příprava pro silonové vložky

Kotvy s vložkami


Držáky na markýzu

Vysunutá markýza
Staňte se fanouškem na našem Facebooku.

Servis oken a dvěří Burýšek.cz

2 komentáře:

 1. Teď zrovna řešíme, jestli pořídit markýzu nebo postavit pergolu. Máme mobilní domek, síla stěny+zateplení je 20cm. Bojíme se, aby to konstrukce mobilhomu vydržela. Domek jsme pořídili tady a jsme fakt moc spokojení, ale v té otázce pevnosti si nejsme moc jistí :)

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně tak jsme s manželem teď o víkendu také přidělali markýzu na terasu. Bál se, že by markýza bez chemické kotvy nedržela, tak to nechtěl zkoušet a rovnou to udělal pořádně na chemickou kotvu, což jsem ráda. Aspoň máme jistotu, že to nebudeme muset za měsíc předělávat :-) .

  OdpovědětSmazat