pátek 18. května 2018

Víte jak správně připevnit markýzu?

Markýzy
Především v letních měsících jsou markýzy velmi užitečný prvek pro zpříjemnění pobytu na terase nebo balkónu rodinného domu nebo bytu, které stíní, zároveň redukují teplotu na terase a zabraňují pronikání přímého slunce na terasu.

Markýzy jsou obecně stínící konstrukce s navíjecím válcem, na který se navíjí potah markýzy, o výsuv se starají výsuvná ramena, která vysouvají výpadový profil. Markýzy jsou obecně nejčastěji ovládaná motorem, nejlépe motorem na dálkové ovládání, ale mohou být také ovládány manuálně, tedy odnímatelnou klikou.


Pro většinu markýz doporučujeme zakoupit motor na dálkové ovládání a markýzu vybavit otřesovým čidlem. Otřesové čidlo Somfy Eolis 3D je krabička, která se umístí do výpadového profilu markýzy a sleduje rozsah pohybu profilu při silném větru, pokud tento pohyb přesáhne mez, tak číslo dá povel markýze k zatažení. Je nutné si uvědomit, že markýzy mají plošný rozměr až 25m2 a silný vítr na takovéto ploše vyvolává obrovský krouticí moment na držáky a ramena markýzy, které by mohly prasknout, otřesové čidlo tedy chrání markýzu před poškozením a velkými škodami.

Obecné rozdělení markýz

 • Terasové markýzy kloubové slouží k zastínění teras, tak aby stínily plochu pod nimi a vytvářely tak příjemné klima pro sezení na terase v letních měsících. Mohou být kloubové, to znamená, že mají kloubová výsuvná ramena a nemají krycí box navíjecího válce s látkou.

 • Velmi oblíbená varianta terasové markýzy je kazetová markýza – to znamená, že box markýzy kryje nejen navíjecí válec, ale také kompletně uschová ramena markýzy při zataženém stavu v boxu.


Regulace teploty pod markýzou


Markýza jako taková je určená k tomu aby stínila prostor pod ní a tím docílila příjemného klima bez ostrého slunce. Markýza tedy vytváří stín a snižuje teplotu. Opačný problém může nastat při letním nebo podzimním večeru, kdy je potřeba naopak prostor pod markýzou zahřát. K těmto účelům slouží takzvané infrazářiče, které pomocí infrazáření zvyšují povrchovou teplotu lidí pod zářičem, bez toho aby se zahřívaly neživé objekty, tím je možné trávit pod markýzou i chladnější večery.

 • Markýzy mohou být i sklápěcí, využívají se především pro stínění výloh obchodů a jsou potisknuté reklamní grafikou, takovými markýzami jsou například sklápěcí markýza Italia a Italia box s krycím boxem navíjecího válce.

 • Pro boční zastínění před sluncem, nebo jako stahovací boční stěna pro balkóny se využívají boční markýzy s vertikálním boxem. 
 • Náročnější formou markýz jsou markýzy pro stínění střešních skel zimní zahrady. Tyto markýzy se montují na střechu zimní zahrady a zabraňují průchodu slunečních paprsků na střešní skla zimní zahrady.

Markýzy pro stínění zimních zahrad se vybavují screenovými látkami, které zabraňují průniku přímého slunečního svitu, ale propouští tlumené a rozptýlené světlo tak aby v zimní zahradě bylo přirozené osvětlení. Screenové látky mají vyšší odolnost proti povětrnostním vlivům, otěru a ušpinění než standartní akrylové látky používané na markýzách.

Markýzou pro stínění zimní zahrady může být montovaná nad zimní zahradu nebo jako podvěšená markýza pod střešní konstrukcí zimní zahrady.


Montáž markýzy

Vrtání otvoru pro nosné držáky


                                                                Čistění otvorů


Chemické kotvení závitových tyčí


Příprava pro silonové vložky

Kotvy s vložkami


Držáky na markýzu

Vysunutá markýza
Staňte se fanouškem na našem Facebooku.

Servis oken a dvěří Burýšek.cz

15 komentářů:

 1. Teď zrovna řešíme, jestli pořídit markýzu nebo postavit pergolu. Máme mobilní domek, síla stěny+zateplení je 20cm. Bojíme se, aby to konstrukce mobilhomu vydržela. Domek jsme pořídili tady a jsme fakt moc spokojení, ale v té otázce pevnosti si nejsme moc jistí :)

  OdpovědětVymazat
 2. Přesně tak jsme s manželem teď o víkendu také přidělali markýzu na terasu. Bál se, že by markýza bez chemické kotvy nedržela, tak to nechtěl zkoušet a rovnou to udělal pořádně na chemickou kotvu, což jsem ráda. Aspoň máme jistotu, že to nebudeme muset za měsíc předělávat :-) .

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Markýzu jsme si na terasu taky pořizovali a přesně té konstrukce jsme se obávali nejvíce. Nakonec jsme to úplně stejně přiděláváli také. A zatím vše dží, jak má :). Kromě markýzy jsme si ještě pořídili nové sezení na terasu, to jsme však našli moc pěkné přes bazar https://www.biginzerce.cz/, za krásnou cenu.

  OdpovědětVymazat
 5. Podle mě teda dost užitečný návod. To se mi brzy bude hodit, protože právě nějakou markýzu bych si chtěl na zahradu pořídit. Celkově bych se letos rád pustil do jejího zvelebení a udělal ze zahrady takové odpočinkové místo. Dokonce mám i v plánu si na zahradu pořídit takový plastový bazén. To ale až za pár měsíců.

  OdpovědětVymazat
 6. My jsme si to nechali připevnit firmou. Přesně z toho důvodu, abychom někde nic neponičili na fasádě a taky aby nám pak markýza nespadla na hlavu. :) Jinak se mi hodně líbí markýzy výklopné spíše než takové ty klasické "shrnovací" nebo jak to mám říct. Jak to máte vy? :)

  OdpovědětVymazat
 7. Jéé, mně markýzi přijdou super! Líbí se mi, jak to vypadá a zároveň je to velmi praktické. My si před pár lety pořídili krásné modro červené markýzi a letos si pod ně chceme postavit plastový bazén, který máme už několik let koupený, ale nikdy jsme ho nevyužili. Snad na to letos v létě bude počasí! :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Super článek :-). Ty markýzy se mi moc líbí a přemýšlím, že bychom ji zvolili i pro naší zahradu. Nejdříve jsme chtěli postavit nějakou menší pergolu, ale provádíme teď rekonstrukci interiéru i exteriéru našeho domu. Zrovna teď jsme dokončili novou fasádní omítku, která už opravdu byla potřeba.

  OdpovědětVymazat
 9. Něco takového bych určitě chtěl na naší zahradě. Tu jsme si právě nedávno koupili. Samozřejmě jak jinak, než na hypotéku. V dnešní době to moc jinak nejde pokud není člověk milionář. Původně jsem si myslel, že na hypotéku ani nedosáhneme, ale výpočet hypotéky, který jsem si zkoušel dělat mi naštěstí ukázal opak. :)

  OdpovědětVymazat
 10. S manželem jsme si pořídili markýzu na terasu na chatě, ale nezadělávali jsme jí sami to by asi dopadlo špatně, jelikož nejsme ani jedem moc zručný. Náš soused si nechal zase naistalovat pergolu a jediné v čem je rozdíl je to, že má lepší střechu a může tam sedět i v dešti.

  OdpovědětVymazat
 11. Nedávno jsme se s manželem rozhodli pořídit si markýzu na náš dům. Naštěstí nám jí naistalovala místní firma, která se tímto zabývá. Náš soused si chtěl u této firmy také objednat jejich služby, ale byl velice zklamaný, jelikož jeho dům je historická stavba, a tak musí oslovit úřad obor restaurování, aby si zjistil, co může na svém domě sám rekonstruovat.

  OdpovědětVymazat
 12. Sestra právě letos řešila markýzu u domu a nakonec vybrala variantu kazetové markýzy. Montáž vypadá podle fotek docela jednoduše, ale švagrovi to dalo docela zabrat. Nakonec to zvládl a markýza jim slouží. Markýzu a zahradní nábytek objednávali přes e-shop a využili k tomu slevové kupóny, díky kterým měli dopravu zdarma a nějakou tu korunu ušetřili.

  OdpovědětVymazat
 13. Naprosto perfektně sepsaný článek, díky kterému jsme si s manželkou konečně dokázali poradit s instalací markýzy. Tu už jsme měli v garáži připravenou v loni na jaře, ale nevěděli jsme si rady :-) Teď už nám nebude pršet na krásné zahradní sezení a manželka nebude muset každý týden prát ubrusy a potahy.

  OdpovědětVymazat
 14. Já jsem markýzu na terasu instaloval zrovna minulý týden. Na to, že jsem to dělal poprvé, tak to podle mě dopadlo skvěle. Všechno funguje a drží. Ještě bych pod markýzu rád koupil nějaký dobrý zahradní nábytek. Nějaký stolek a třeba nějaká křesla. Díval jsem se už po něčem na internetu a narazil jsem třeba na tuto stránku - https://www.avenberg.cz/k109-zahrada-kresla-lavice-a-stoly Máte od nich někdo zahradní nábytek?

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat