pátek 26. května 2017

Výpočty osvětlení

Proč je důležité správně navržené osvětlení v místnosti?


Tento článek je zaměřen především na podnikatele a firmy, ale tyto užitečné informace mohou být inspirací i pro osvětlení v domácnosti.


Umělé osvětlení 

není přirozenou složkou životního prostředí - používá se k vytvoření příznivého světelného klimatu po dobu, kdy přirozené denní osvětlení není v dostatečné intezitě. Proto musíme vytvořit vhodné podmínky pro zrakovou pohodu pomocí osvětlení umělými světelnými zdroji
Druhy umělého osvětlení jsou např.:

 • přímé
 • odstupňované
 • smíšené
 • místní
 • náhradní
 • nouzové
 • rozptýlené
 • protipanické
 • plošné
 • bodové

Cílem správného osvětlení je zajistit požadovanou osvětlenost, ale přitom je nutné zajistit tři základní lidské potřeby:
 1. zraková pohoda
 2. zrakový výkon
 3. bezpečnost

Tam kde se provádějí pracovní činnosti je nutné zajistit, aby pracovníci měli vyhovující světelné podmínky, a to jak denním světlem, tak umělým (svítidla). Mnoho podnikatelů si při zřizování provozoven často tyto skutečnosti ani neuvědomují, nerespektují projektovou dokumentaci nebo ji ani nemají a pak při kolaudačním řízení nevycházejí z údivu. Po kolaudaci přijde do provozovny zástupce "hygieny" a zeptá se vás na výpočty osvětlení. Z velké části tyto výpočty podnikatelé k dispozici nemají nebo se podle nich neřídili. Potom se musí vše řešit zpětně. Kromě oddálení doby otevření jsou to ještě zvýšené náklady za nové výpočty osvětlení, možné úpravy v elektroinstalaci či jiná svítidla. Samozřejmě, vše se dá napravit, ale rozhodně je lepší se těmto situacím vyhnout a již dopředu spolupracovat s projektantem, elektroinstalaci provést zkušenými montéry a následně dostat veškeré potřebné dokumenty, včetně revizní zprávy ke kolaudačnímu řízení. 

Předcházejte problémům včas a zvolte kvalifikované odborníky v oboru.

výpočty osvětlení

Vládní nařízení č. 178/2001

toto nařízení, které stanovuje podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, neřeší přímo samotnou problematiku osvětlení pracovních prostor, nicméně odkazuje na české technické normy a tím se tyto normy stávají závaznými pro oblast hygienických kontrol.

Normy

Pokud máte osvětlení navržené dle starších norem, tak v současné době již nevyhovuje požadavkům hygieny práce. Zde je přehled současných platných norem:


Umělý světelný zdroj: je zdroj optického záření, zpravidla viditelného. ČSN EN 12665, článek 3.3.1

Osvětlovací soustava: osvětlovací zařízení nebo řešení osvětlení (světelné zdroje, předřadníky, svítidla a ovládání) požadované pro osvětlení, jeho instalaci a provoz během jeho života. ČSN EN 12665, článek 3.5.58

Zraková pohoda: subjektivní stav zrakového pohodlí vyvolaný světelným prostředím. Zrakovou pohodou se myslí příjemný psychofyziologický stav, potřebný pro účinnou práci i odpočinek, splňující hygienické požadavky, který závisí především na intenzitě a jakosti osvětlení, na architektonických vlastnostech prostoru (barvy, tvary, poměry atd. v daném prostoru) a na stavu zraku. ČSN 73 0580-1, článek 3.1.10


ČSN 73 0580-1

Výpočty denního osvětlení: tato norma stanovuje požadavky na osvětlení vnitřních prostorů budov denním světlem. 

ČSN EN 12 464-1

Výpočty umělého osvětlení: tato evropská norma stanovuje požadavky pro vnitřní pracovní prostory z hlediska zrakové pohody a zrakového výkonu osob s normálním zrakem.

ČSN 36 0020-1

Výpočty sdruženého osvětlení: tato norma platí pro sdružené osvětlení vnitřních pracovních prostorů s trvalým pobytem osob. 

ČSN 36 0011-3

Měření umělého osvětlení: tato norma platí pro měření umělého osvětlení vnitřních prostorů a doplňuje základní požadavky pro měření stanovené v ČSN 36 0011-1.

3 komentáře:

 1. Nejlepší je denní světlo, při něm se mi pracuje nejlíp. Dům jsme si rozvrhli tak, abychom měli hodně oken a tím pádem i denního světla. Kromě toho máme v bytě i různá bytová svítidla , abychom tu měli dostatek světla i v noci.

  OdpovědětVymazat
 2. To jsou velice cenné rady. Já jsem si říkal, že bych u nás v obýváku a kuchyni hrozně rád udělal nové sádrokartonové podhledy s vestavěným osvětlením, takže se mi takové tipy budou dost hodit. Samotný sádrokarton i tmel na sádrokarton už mám nakoupený. Co se ale týče svítidel, tak se pořád nemůžu rozhodnout jaká vybrat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak to budete dělat se zapojováním? Já osobně bych se do něčeho takového teda na vlastní pěst raději nepouštěl. To může být pěkný hazard se zdravím. Myslím si, že na něco takového je určitě lepší si zavolat elektrikáře. Jestli pro vás můžu mít jeden tip, tak pokud jste z Prahy, skvělý je třeba tento elektrikář Praha 7. :)

   Vymazat